Jedź w Góry Sowie

0
2257
Jedź w Góry Sowie

Przepiękne krajobrazy, malownicze potoki górskie oraz mnóstwo atrakcji… Jedź w Góry Sowie! Tam odpoczniesz od codziennych obowiązków i zrelaksujesz się w ciszy i spokoju.

Góry Sowie leżą w Sudetach Środkowych należących do województwa dolnośląskiego. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), a najniższym Malinowa (839 m n.p.m.). Zaletą rejonu, w którym leżą Góry Sowie jest czysty i umiarkowany klimat, który wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Urlop w Górach Sowich z pewnością ucieszy amatorów pieszych i rowerowych wycieczek oraz zachęca do częstych przyjazdów kolekcjonerów minerałów, bowiem z pewnością znajdą tam oni wiele interesujących i rzadkich form kryształów górskich, składających się z głównie z kwarców, barytów, beryli oraz biotytów.

Niezwykłą atrakcją jest sztucznie założone zaporowe Jezioro Lubachowskie zwane też Jeziorem Bystrzyckim. W całym rejonie rozciągają się liczne szlaki piesze i rowerowe, zaś zimową porą Góry Sowie zapraszają w swoje strony miłośników sportowego szaleństwa, którzy z powodzeniem mogą szusować po dobrze zaplanowanych trasach narciarskich i korzystać do woli z wyciągów.

Malowniczości dodają górom łąki znajdujące się w ich niższych partiach oraz tereny leśne z bogatą fauną i florą. Spacerując po zalesionych terenach odnaleźć można wiele metamorficznych tworów skalnych pochodzących z okresu kambryjskiego, takich jak gnejsy czy migmatyty.

W okresie paleozoiku Góry Sowie znajdowały się pod morzem, a ich struktura była formowana przez wieki poprzez aktywność wulkaniczną i ruchy tektoniczne. Kiedy w erze mezozoiku morze zaczęło się cofać, jako pierwsze wyłoniły się z wody skały należące obecnie do Gór Sowich, czyniąc je najstarszym pasmem górskim w Sudetach. Wraz z nadejściem kolejnych er następowały liczne przeobrażenia mas skalnych, które dziś zachwycają swą okazałością. Ciekawostką jest, że poza licznie występującymi w Polsce zwierzętami, na polanach spotkać można pasące się korsykańskie muflony, które zostały sprowadzone w te tereny w celu urozmaicenia fauny.

Interesującym gatunkiem rośliny objętej ochroną jest występujący na terenie Gór Sowich dzięwięćsił bezłogydowy. Na polanach można znaleźć także arnikę górską oraz lilię złotogłów.

Atrakcjami czekającymi na turystów są punkty widokowe usytuowane na: Wielkiej Sowie, Małej Sowie, Polanie Jugowskiej oraz na stoku Kokota, z których rozpościera się przepiękny widok na całą panoramę okolicy. Interesującymi miejscami są także liczne przełęcze, takie jak: Kamień Trzech Granic, Wigancicka Polana, Kozie Siodło, czy Przełęcz Jugowska. Warto również wybrać się do Rezerwatu przyrody Bukowa Kalenica oraz zwiedzić następujące zabytki: urokliwy Zamek Grodno, ruiny Zamku na Garncarzu (Zamek Quingenburg), Leśny Dworek, sztolnię Riese w Rzeczce i Twierdzę Srebrnogórską. Spacerując po północno-zachodniej stronie Gór Sowich można dotrzeć do Kroackiej studzienki.

Ogrom terenów do zwiedzenia zachęca do dłuższego pobytu. Idealnym miejscem może być piękna i klimatyczna Chata Santa Claus. Położona jest w Sokolcu, samym sercu Gór Sowich. To doskonała opcja dla szukających ciszy i spokoju, a także dla osób aktywnie spędzających wolny czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here