Z czym kojarzy Ci się wyspa Wolin i okolice? Jeżeli nie z najwyższymi w Polsce klifami i Wikingami, to najwyższy czas się tam wybrać. Wyobraź sobie 13 domów jednorodzinnych ustawionych jeden na drugim. Razem będą wysokie na ok. 95 metrów, czyli dokładnie tyle ile mierzą najwyższe klify w Polsce (Kwacza Góra i Gosań). Te cuda znajdują się w Wolińskim Parku Narodowym. To cała wyspa, pas wód przybrzeżnych Bałtyku o szerokości 1 mili morskiej oraz jedyną w swoim rodzaju wsteczną deltę Świny wraz z jej rozlewiskami.
Ale klify to nie wszystko. Warte obejrzenia są również: rezerwat pokazowy żubrów, śliczne jeziorko turkusowe, orzeł bielik i mikołajek nadmorski.
Wyspa Wolin stanowi idealny zakątek dla turystów, którzy podczas urlopu zamierzają nie tylko wygrzewać się na piaszczystych plażach (Międzyzdroje, Dziwnów czy Rewal), ale również poznawać okolicę.
Po słonecznym leżakowaniu, warto wybrać się na wycieczkę aby zobaczyć:
• Katedra Św. Jana Chrzciciela z XII w. w Kamieniu Pomorskim
• fortyfikacje morskie w Świnoujściu
• bunkier i wyrzutnia V3 – jedyna w Polsce ekspozycja tajnej niemieckiej broni z czasów II wojny światowej,
• regularne połączenia wąskotorówką do Pogorzelicy,
• Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie, który otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w 2008 r.
Jest to replika zabudowań, które istniały w wczesnośredniowiecznym Wolinie. Na podstawie przeprowadzonych prac archeologicznych zrekonstruowano kilkanaście budynków oraz ich wyposażenie, a także łodzie, z tamtego okresu. W skansenie prowadzone są pokazy oraz nauka dawnych rzemiosł. Zwiedzający mogą obserwować pracę rzemieślników, którzy ubrani są w historyczne stroje, a także samodzielnie wykonać średniowieczne przedmioty. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tam Festiwal Słowian i Wikingów. Skansen jest cały czas rozbudowywany.
Innymi atrakcjami godnymi uwagi są
• Festiwal Słowian i Wikingów
• Festiwal Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim
• pole golfowe w Kołczewie