Małopolska wielka sercem

0
1665
Małopolska wielka sercem

Na terenie województwa małopolskiego znajdziemy 8 z 18 zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Sześć parków narodowych w tym Ojcowski Park Narodowy z Maczugą Herkulesa, Igłą Deotymy i Bramą Krakowską, a to wszystko w pobliżu ruin zamku w Pieskowej Skale.

Nieopodal znajduje się była stolica Polski a obecnie jedno z najładniejszych miast – Kraków.  Jego rynek i pobliskie miasta Kazimierz i Stradom, a w dzisiejszych czasach już dzielnice, są wpisane jako pierwsze na światową listę UNESCO, można dalej łatwo wymieniać: Barbakan, Brama Floriańska, zamek Królewski na Wawelu.
Będąc w Krakowie warto zobaczyć:
  • Katedrę na Wawelu
  • Sukiennice
  • Muzeum pod Sukiennicami (najnowocześniejsze muzeum w Polsce)
  • Kościół Mariacki
  • kopiec Kościuszki
  • Zalew Zakrzówek
  • Cmentarz Remuh
Wieliczka położona obok Krakowa jest najstarszym miastem górniczym, rozsławionym na cały świat. W kopalni na głębokości 200 m utworzone zostało Sanatorium, gdzie ludzie chorych na astmę można spotkać częściej niż nad morzem. Od Wieliczki przez Bochnię (kaplica św. Kingi) aż  do Niepołomnic ciągnie się Solny Szlak.
W miejscowości Zalasowa  można poczuć klimat indiańskiej wioski. Fort Wapiti, stworzony został z myślą o dzieciach. Można powiedzieć, że to miejsce jest jednocześnie skansenem i muzeum Indian Ameryki Północnej. Z uroków tej wioski można korzystać jedynie od 1 maja do 20 lipca i od 12 września do 14 października.
W Gródku nad Jeziorem Różnowskim można popływać na rowerkach wodnych.
Ciężkowice i tamtejsze Skamieniałe Miasto (rezerwat przyrody nieożywionej), zajmuje 15 ha, a na jego terenie znajdują się skały z piaskowca ciężkowickiego. Każda z tych skał ma swoją odrębną historię oraz nazwę. Znajdziemy tutaj, m.in. Ratusz, Grunwald i Piramidy
Historia zamku Tropsztyn w miejscowości Wytrzyszcze związana jest ze Skarbem Inków. Co więcej zamek ten położony jest nad korytem Dunajca.
Park Miniatur w Inwałdzie, miejsce gdzie można obejrzeć miniatury budowli z takich państw jak: Australia, Grecja, Włochy, Polska, Chiny, Francja i Meksyk. Dodatkowo doskonały ogród oraz ogromny lunapark. Obok parku miniatur wznosi się Warownia, a w niej mała średniowieczna osada, która na co dzień tętni życiem. Znajdziemy tutaj też Dinolandię, gdzie najmłodsi mogą poznawać czasy ery mezozoicznej i 50 różnych stworzeń, które żyły w tamtych czasach.
W miejscowości Zator, również jest park dinozaurów o uroczej nazwie Dinozatorland tyle, że w tym miejscu można zobaczyć ożywione okazy niegdyś żyjących istot. W tym największego na całym świecie chodzącego Triceratopsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here