Wilczy Szaniec

0
995

Wilczy Szaniec to jeden z największych i najważniejszych kompleksów mieszkalno-sztabowych III Rzeszy. Ta dobrze zamaskowana i ukryta w lesie żelbetonowa twierdza powstała w pobliżu Kętrzyna, na bagnistych terenach sprzyjających obronie, a jednocześnie blisko wschodniego frontu. W latach 1941-1944 była główną kwaterą Adolfa Hitlera. To stąd koordynował on operacją Barbarossa, której celem był podbój ZSRR.

Samowystarczalne miasto

Kompleks Wolfschanze o powierzchni ponad 250 hektarów składał się z około 200 budynków, w których mieszkało nawet kilka tysięcy osób. Wybudowano tu cały zespół fortyfikacji, w tym naziemne  schrony, baraki, bunkry, lotnisko, bocznicę kolejową dla pociągów sztabowych, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne. Znajdowały się tu schrony Hitlera i jego najważniejszych dowódców (m.in. Keitla, dr Dietricha, Bormanna) jak również pomieszczenia osobiste Hitlera (gabinet, sypialnia, łazienka, garderoba) oraz pokoje dla obsługi, sekretarek czy ochrony.

Serce hitlerowskiej machiny wojennej

To tajne, wojskowe miasto było siedzibą nazistowskiej elity dowódczej. Hitler spędził tu ponad 800 dni, a wśród gości odwiedzających Führera byli m.in. ambasador Japonii hrabia Hiroshi Oshima oraz jego włoski sprzymierzeniec, dyktator Benito Mussolini. Obszar, który wybrano na kwaterę dla najważniejszych głów III Rzeszy musiał być dobrze chroniony. Stanowisko dowodzenia otaczały trzy linie sztucznych umocnień oraz gęsty las, w którym ułożono ponad 50 tysięcy min. Teren wokół tej betonowej twierdzy patrolowało kilkuset żołnierzy z Batalionu Ochrony Führera. Jednak, pomimo wszystkich środków ostrożności, to właśnie w Wilczym Szańcu doszło do nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Niestety, plan nie powiódł się, dyktator III Rzeszy przeżył zamach, a spiskowcy zostali ukarani śmiercią.

Zwiedzanie

Wilczy Szaniec jest udostępniony dla zwiedzających. Obiekt jest obecnie podzielony na dwa sektory, które kiedyś były „strefami bezpieczeństwa”. Strefa I obejmuje dawne, prywatne pomieszczenia Hitlera. W strefie II mieszkali i pracowali oficerowie sztabowi.

Zobacz koniecznie: http://www.turystykawwakacje.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here