Hodowla kur i drobiu – jak zadbać o zdrowie ptaków?

0
757
Witaminy dla kur

Mieszkańcy wsi bardzo często zajmują się hodowlą kur i drobiu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż przestaje być konieczne kupowanie jaj czy mięsa. Dodatkowo, rolnicy w prowadzeniu hodowli kierują się przede wszystkim ekologicznymi zasadami, dlatego można mieć pewność, że pożywienie nie zawiera dużej ilości chemii.

Ekologiczny chów kur- czyli pyszne i zdrowe jaja

Chyba każdy lubi smak wiejskich jaj, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Co to znaczy? Otóż duże hodowle drobiu nastawiają się przede wszystkim na zarobek. Jest to jak najbardziej normalne. Właściciele takich hodowli posiadają ogromne ilości zwierząt, które bardzo często żyją w pomieszczeniach. Taka kura odżywia się głównie odpowiednimi koncentratami i dodatkami, które powodują, że jajka te nie są takie same, jak te od gospodarza z wioski. Już po ugotowaniu jaj można łatwo odróżnić oba te produkty. Rolnicy, którzy posiadają mniejszą ilość kur, starają się ograniczać wszelkie dodatki chemiczne. Jedyne, co wykorzystują to dobrej jakości witaminy dla kur.

Karmienie kur

Karmienie zwierząt

Skoro ekologiczne jaja nie zawierają chemii, to co w takim razie jedzą kury? Otóż fakt, że mają one wolny wybieg powoduje, że mogą one do woli skubać zieloną trawę. W dodatku właściciele takich małych hodowli dostarczają im najróżniejszych smakołyków. Gotowana marchew czy buraki są bardzo często dodawane do mieszanki pasz. Taka pasza przygotowana jest najczęściej ze zboża. Rolnicy wykorzystują dodatkowo witaminy dla kur. W jakim celu się je dodaje? Otóż mają one na celu zwiększenie ilości jaj. Nie są to jednak żadne szkodliwe substancje chemiczne, więc nie trzeba się ich obawiać. Działają one na kury w taki sam sposób, jak na człowieka działa witamina C. Poprawia stan kości, ogólną kondycję zwierzaka i przede wszystkim wpływa na polepszenie odporności. Takie dodatki sprawiają, że kura jest mniej narażona na choroby czy wirusy.  Witaminy dla kur można zakupić w wielu sklepach internetowych. Dostępne są również u weterynarza. Nie są to drogie specyfiki, ale mają ogromne znaczenie. Przy zakupie takich witamin dobrze jest zwracać uwagę na skład specyfików. Należy unikać substancji chemicznych czy konserwantów. Najlepsze witaminy to te, które można rozpuścić w wodzie i wlać do karmników.

Pyszne, wiejskie jaja pochodzą od szczęśliwych i zdrowych kur. Nie sztuką jest bowiem sprzedaż jaj, które zawierają ogromne ilości składników chemicznych. Jaja powinny być przede wszystkim zdrowe, a na to wpływ ma sposób odżywiania kury i jej ogólny stan zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here