Nawracające poronienia to ogromny dramat wielu kobiet i par. W takim przypadku konieczna jest diagnostyka i wykrycie przyczyn tej sytuacji. Często nie jest to jednak łatwe. Przyczyn poronień może być bowiem bardzo wiele. Oczywiście nie jest tak, że wykrycie przyczyny poronienia nie jest możliwe. W tym celu wykonać należy odpowiednie badania.
Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne zawsze przeprowadzane jest w szpitalu, w którym doszło do poronienia. Niestety często nie daje ono konkretnej odpowiedzi co do przyczyny poronienia. Jest jednak pomocne w dalszej diagnostyce. Trzeba bowiem wiedzieć, że badania po poronieniach to często seria wielu różnych testów. Badanie histopatologiczne można dać m.in. informację o stanie zapalnym.
Badanie genetyczne płodu
Po badaniu histopatologicznym konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań. Jednym z nich jest badanie genetyczne płodu. Genetyczne badania po poronieniu to jedne z najważniejszych badań, jakie należy wykonać. Takie badanie pozwala uzyskać odpowiedzi na pytanie, co rzeczywiście było przyczyną poronienia oraz czy poronienie na pewno było przypadkowe. Celem badań genetycznych jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu.
Badanie genetyczne rodziców
Badaniom genetycznym w przypadku poronienia poddawany powinien być nie tylko płód, ale również rodzice. Badania po poronieniach także bowiem dotyczą matki i ojca dziecka. Najczęściej w tym wypadku wykonuje się badanie cytogenetyczne. Badanie to pozwala na ocenę liczby oraz struktury chromosomów. Badania genetyczne warto wykonać, choćby z takiej przyczyny, że po wykryciu genetycznej przyczyny poronienia możliwe jest wprowadzenie skutecznego leczenia.
Badania immunologiczne
Badania po poronieniu dotyczą także badań immunologicznych. Ważne, aby było one wykonane w krótkim czasie po utracie ciąży. W tym wypadku wykrycie przeciwciał może być już niemożliwe. Zaleca się, aby badanie immunologiczne było wykonywane maksymalnie do 6 tygodni od poronienia.
Badania hormonalne
Wspomnieć trzeba również o badaniach hormonalnych. Badania hormonalne wykonuje się kilka miesięcy po poronieniu. Zwykle po 3 miesiącach. Poczekać bowiem trzeba, aż organizm kobiety się zregeneruje.