Przepuklina kresy białej – czy jest groźna?

0
1305
Przepuklina kresy białej

Najczęściej dokuczliwym objawem przepukliny kresy białej jest okresowe pobolewanie w nadbrzuszu, które nasila się w momencie wykonywania niektórych ruchów lub przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Kresa biała jest miejscem, w którym łączą się mięśnie znajdujące się po obu stronach brzucha, dlatego chory może skarżyć się na uczucie ciągnięcia podczas pochylania tułowia do przodu. Dowiedz się, co może Cię zaniepokoić i jak wygląda leczenie w przypadku tej dolegliwości!

Przepuklina kresy białej – czy jest się czego obawiać?

Zastanawiasz się, czy przepuklina kresy białej jest groźna? Otóż następstwem jej wystąpienia jest pojawienie się elastycznego guzka, który cofa się do wnętrza jamy brzusznej pod wpływem nacisku. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a chory odczuwa silne i narastające dolegliwości bólowe, którym towarzyszą wymioty – prawdopodobnie mogło dojść do uwięźnięcia przepukliny. To stan, który wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej, gdyż może doprowadzić do martwicy tkanek i co gorsza – do niedrożności jelit. Jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia powikłanie, dlatego lekarze kładą nacisk na podjęcie odpowiedniego leczenia tuż po pierwszych, z pozoru trywialnych objawach.

Informacje na temat leczenia przepukliny kresy białej znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-przepukliny-kresy-bialej/

Kto jest narażony na przepuklinę kresy białej?

Przepuklina nadbrzuszna trzy razy częściej dotyka mężczyzn, ale w dużym stopniu narażone są na nią również kobiety ciężarne, a szczególnie te w ciąży mnogiej. Obwód brzucha powiększa się wraz ze wzrostem dziecka, wskutek czego mięśnie proste brzucha się rozciągają i zmienia się struktura kresy białej. Relaksyna i elastyna są hormonami odpowiedzialnymi za rozluźnianie struktury tkanki łącznej w organizmie ciężarnej, jednak w ostatnich tygodniach ciąży może dojść do przerwania elastyczności i rozejścia na boki mięśni prostych brzucha, a co za tym idzie – zerwania kresy białej. U większości kobiet po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy, ale zdarzają się nieliczne przypadki, w których rozejście nie zejdzie się samoistnie
i dojdzie do pojawienia się przepukliny nadbrzusznej.

Przepuklina kresy białej – diagnoza i leczenie

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz będzie próbował zlokalizować guzki przepukliny znajdujące się na kresie białej. Podczas badania pacjent powinien być w pozycji stojącej. Jeśli specjalista będzie miał wątpliwości co do postawionej diagnozy, powinien zlecić wykonanie badania USG lub TK jamy brzusznej. Najlepszym sposobem leczenia przepukliny kresy białej jest zabieg operacyjny, który ma na celu naprawienie i wzmocnienie uszkodzonej ściany jamy brzusznej. Obecnie lekarze kierują się w stronę operacji metodą laparoskopową, które są zdecydowanie mniej inwazyjne i pozwalają choremu szybko wrócić do zdrowia i normalnie funkcjonować. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.digest.com.pl/leczenie-przepukliny.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here