IronKey Vault Privacy 80 to znakomity bezpieczny zewnętrzny dysk SSD. Interfejsy z ekranami dotykowymi sprawiają, że jest on łatwiejszy w obsłudze niż porównywalne dyski, dlatego użytkownicy chętniej stosują bezpieczne hasła i regularnie wykonują bezpieczne kopie zapasowe.
W przeciwieństwie do większości dysków na rynku, ten ma interfejs ekranu dotykowego z wieloma konfigurowalnymi opcjami, które zapewniają bezpieczeństwo danych.
Niższa cena Kingston IronKey Vault Privacy 80 sprawia, że jest on natychmiast atrakcyjny, ale nie ma takiego samego poziomu bezpieczeństwa fizycznego jak Datalocker. W rzeczywistości nie będzie to miało większego znaczenia dla małych firm, ale duże przedsiębiorstwa prawdopodobnie docenią dodatkowe bezpieczeństwo Datalockera i nie będą się przejmować wyższą ceną.
Specyfikacja i cechy
- Pojemności: 480GB, 960GB, 1920GB
- Prędkość: Do 250MB/s odczyt, 250MB/s zapis
- Pamięć: Micron QLC bez pamięci DRAM
- Kontroler: SM2259XT
- Certyfikat FIPS 197 z 256-bitowym szyfrowaniem XTS-AES
- Unikalny, intuicyjny ekran dotykowy
- Opcja wielu haseł (administrator/użytkownik) z trybami PIN/fraza hasła
- Rozszerzone opcje bezpieczeństwa
- Interfejs: USB 3.2 Gen 1
- Złącze: Type-C
- Materiał obudowy: Cynk + Plastik
- Pakiet zawiera: Neoprenowe etui podróżne, kabel USB 3.2 Gen 1 C-to-C, kabel USB 3.2 Gen 1 C-to-A
- Wymiary: 122,5 mm x 84,2 mm x 18,5 mm
- Temperatura pracy: 0°C do 45°C
- Temperatura przechowywania: -20°C do 60°C
- Kompatybilność: USB 3.0/USB 3.1/USB 3.2 Gen 1
- Gwarancja/obsługa techniczna4: Ograniczona 3-letnia gwarancja
Kingston IronKey Vault Privacy 80 vs Datalocker DL4 FE
Pod każdym względem te dwa dyski są w zasadzie takie same. Bazowy firmware działający na nich jest identyczny i jestem prawie pewien, że wyświetlacz dotykowy jest taki sam.
Fizyczna obudowa dysku SSD jest inna. IronKey jest cieńszy i bardziej atrakcyjny.
IronKey posiada jedynie certyfikat FIPS 197, natomiast Datalocker DL4 FE posiada certyfikat FIPS 140-2 Level 3.
Różnica między tymi dwoma certyfikatami polega na tym, że certyfikat FIPS 197 analizuje sprzętowe algorytmy szyfrowania używane do ochrony danych. FIPS 140-2 przenosi sprawy na wyższy poziom bezpieczeństwa fizycznego. W przypadku pamięci USB z certyfikatem FIPS 140-2 zatwierdzona została konstrukcja płytki drukowanej odporna na manipulacje, a także szyfrowanie danych.
Jak podkresla https://techpolska.pl/ , różne poziomy FIPS 140-2 wskazują, że obudowa obu napędów może być kluczem do dwóch poziomów bezpieczeństwa.
Poziom 1 wymaga sprzętu klasy produkcyjnej i zewnętrznie testowanych algorytmów. Następnie poziom 2 dodaje wymagania dotyczące fizycznych zabezpieczeń antysabotażowych i uwierzytelniania opartego na rolach. Wreszcie poziom 3 określa, że musi istnieć fizyczne lub logiczne oddzielenie interfejsów.
Zasadniczo dysk zgodny ze standardem FIPS 140-2 jest w pełni certyfikowany pod kątem ochrony przed fizyczną ingerencją oraz szyfrowania danych.
Konfiguracja
Kiedy kupujesz zaszyfrowany dysk, nie masz innego wyjścia, jak tylko przeczytać instrukcję. Zwykle jest tam garść klawiszy do naciśnięcia, wprowadzających użytkownika w tryb zarządzania i ustawiających pin administratora. Podobnie dodawanie nowych użytkowników wymaga zwykle trudnej do zapamiętania kombinacji naciśnięć klawiszy.
Kingston IronKey Vault Privacy 80 jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika i intuicyjny. Po podłączeniu go do prądu wykona on proces inicjalizacji, a następnie poprosi o dodanie nowego użytkownika-administratora.
Ma rezystancyjny ekran dotykowy, który nie jest najbardziej dokładny i jest dość laggy. Najlepiej używać rysika, ale używanie palca też działa. Oprócz tej drobnej niedogodności, jest to znacznie łatwiejsze do skonfigurowania użytkowników i można łatwo użyć alfanumeryczne hasła, a nie tylko numery, co czyni go znacznie bardziej bezpieczne.
Podobnie jak Datalocker, klawiatura wykorzystuje losowy wzór, co ogranicza ryzyko związane z rozpoznawaniem wzorców, donosi https://techpolska.pl/ .
Funkcje administratora dysku
Możesz:
- Zmienić hasło
- Ustawić użytkownika
- Ustawić tryb tylko do odczytu
- Ustawić zasady i długość hasła
- Ustawić losowy układ klawiszy
- Czas automatycznego blokowania
- Bezpieczne wymazywanie
- Wykonywanie większości z tych funkcji na dysku opartym na klawiaturze numerycznej jest irytujące i czasochłonne.
Wydajność
Wydajność jest identyczna jak w przypadku Datalockera DL4 FE, osiągnąłem odpowiednio 270MB/s i 260MB/s. Prędkości losowego odczytu i zapisu są bardzo niskie, ale identyczne jak w przypadku Datalockera. Ludzie bez wątpienia będą jęczeć, że jest to znacznie niższe niż można by oczekiwać od normalnego dysku SSD, ale proces kryptograficzny będzie miał znaczący wpływ na wydajność. To jest to samo doświadczenie, które miałem dla wszystkich dysków szyfrowanych w różnych markach. Dlatego nie ma sensu próbować porównywać z normalnymi dyskami konsumenckimi.